Begrijpend luisteren
Voor groep 3
Nieuwe toetsen Begrijpend luisteren voor groep 3 nu beschikbaar!
Wist u dat kinderen die met begrip kunnen luisteren in het basisonderwijs, vaak succesvol zijn in het vervolgonderwijs? Met de toetsen Begrijpend luisteren achterhaalt u de luistervaardigheid van leerlingen in groep 3 en geeft u gericht luisteronderwijs. Daardoor kunnen de leerlingen de gesproken taal goed begrijpen en worden ze tijdens hun schoolloopbaan steeds beter in taal.
Nieuwe toetsen
Vanaf 2011 worden er nieuwe luistertoetsen geïntroduceerd onder de titel Begrijpend luisteren.
Op twee belangrijke punten zijn deze nieuwe toetsen Begrijpend luisteren verbeterd ten opzichte van de huidige toetsen Luisteren:
- toetsing aan de hand van audiovisuele fragmenten, vanaf groep 4;
- jaarlijkse introductie van een aparte uitgave (zes mappen met opgavenboekjes voor elke groep) per groep.
De toetsen voor Begrijpend luisteren voor groep 3 zijn per december 2011 beschikbaar.
Vanaf 2012/2013 volgen de nieuwe toetsen Begrijpend luisteren voor de andere groepen, beginnend met de toets voor groep 4.
Hoe werken de toetsen Begrijpend luisteren?
Voor groep 3 zijn er twee toetsen Begrijpend luisteren beschikbaar: een toets voor halverwege het schooljaar (M3) en een toets voor het einde van het schooljaar (E3).
De toetsen M3 en E3 bestaan ieder uit twee delen. Elk deel bevat ongeveer 35 opgaven. De afnametijd per deel is ongeveer 45 minuten. U kunt de afname van beide delen eventueel over twee dagen spreiden.
In groep 3 biedt u korte luisterfragmenten aan op een cd. De leerlingen werken in het opgavenboekje.
Welke toetsen gebruikt u voor groep 4 tot en met 8?
Voor de groepen 4 tot en met 8 werkt u voorlopig nog met de toetsen Luisteren. Voor deze groepen komen in de volgende schooljaren de nieuwe toetsen Begrijpend luisteren beschikbaar. Omdat de normering van de nieuwe toetsen afwijkt van die van de oude toetsen, kunt u de resultaten van de oude en nieuwe toetsen niet met elkaar vergelijken. Ons advies is daarom om vanaf groep 3 de nieuwe toetsen te gebruiken. Voor deze leerlingen komt volgend jaar de nieuwe toets Begrijpend luisteren groep 4 beschikbaar. Voor de hogere groepen gebruikt u de oude toetsen Luisteren.
Samenstelling
Begrijpend luisteren
De toetsen Begrijpend luisteren bestaan per groep uit een leerkrachtmap met een handleiding, opgavenboekjes, een cd (voor groep 3) of dvd (vanaf groep 4) en registratieformulieren. Deze registratieformulieren (leerlingrapport, groepsrapporten en groepsoverzicht) kunt u kopiëren.
Afname
Materiaal Begrijpend luisteren
- Leerkrachtmap met:
– handleiding
– opgavenboekjes
– kopieerbare registratieformulieren
– cd’s met luisterfragmenten
– kopieerbare antwoordbladen (Luisteren 2 en 3)
– nakijkmallen (Luisteren 2 en 3)
Los te bestellen
- set leerlingrapporten in kleur